Napsali o nás

Unikátní plicní ventilátor NAVA

Podpora dechu na míru! Nový plicní ventilátor v porodnici U Apolináře pomůže dýchat již půlkilovým miminkům.

Středobodem péče o předčasně narozené děti je zajištění podpory dýchání a dostatečného okysličení celého organismu. Umělá plicní ventilace se v neonatologii využívá již 40 let. Dosud používané ventilátory však neumí reagovat na rychle se měnící stav křehkých plic nedonošených dětí. Může tak dojít k situacím, kdy je ventilace nedostatečná nebo naopak příliš agresivní.

Unikátní plicní ventilátor NAVA (Neurally Adjusted Ventilatory Assist) ale poskytuje novorozencům individualizovanou péči a sám se dokáže přizpůsobit jejich potřebám a aktuálnímu stavu. Umožňuje to speciální senzor, který po zavedení do jícnu miminka dokáže citlivě snímat jeho veškerou spontánní dechovou aktivitu a rychle reagovat v případě potíží. Umělá plicní ventilace je ve výsledku mnohem efektivnější, přesnější a riziko komplikací nižší.

Dlouhodobou zápůjčku cenného přístroje v hodnotě 1,5 milionu korun zajistil nadační fond fond Vita et Futura díky finančnímu daru nadace Be Charity Barbary Nesvadbové a Pavlíny Saudkové. Klinika gynekologie, porodnictví a neonatologie VFN a 1. LF UK v Praze bude nový ventilátor využívat na neonatologické jednotce intenzivní péče. Usnadní péči o extrémně nedonošené novorozence s porodní váhou od 500 gramů. Přístroj po dobu pětileté zápůjčky souběžně poslouží k důležitému výzkumu, který se zaměřuje na sledování, měření a vyhodnocování dechové aktivity bránice novorozenců.